söndag 31 mars 2013

Ändring budget

Om man tar mellanskillnaden mellan priset på det gamla och det nya receptet så ser uträkningen ut så här:

927-6,7 = 2,44kr. 

För att då räkna ut skillnaden på det redan uträknade priset för 28 dagar ser uträkningen ut så här:

724 + 2(9,27-6,7) = 729,14 kr 

Medelkostnaden under 28 dagar har denna uträkningen:

729,14 / 28 = 26 kr

För att räkna ut medelkostnaden under dag 29 och dag 30 så blir det denna uträkningen:

26*2 = 52 kr

Slut uträkningen för 30 dagar blir :

729,14 + 52 kr = 781,14 kr 

Total kostnad för både efterrätt (19,1kr) + frukost/mellanmål (243kr ) + lunch/middag (781,14kr ) = 1043.24 kr = 1043 kr för 30 dagars maträtter.

Detta innebär att trots att jag räknat fel på en maträtt så blir det fortfarande långt under 1600kr för varje månad. Det innebär att jag fortfarande har svarat på min frågeställning och det är godkänt enligt min budget!



Ändring recept: Köttfärssås

Upptcäkte att jag hade gjort ett fel när det kom till ett av recepten, köttfärssåsen. Eftersom att jag glömt en viktig del och då fick jag räkna om priset.

De basvaror som blev i ändringen var:

Köttbuljongstärning
vitlöksklyftor
olivolja
salt
svartpeppar

Övriga ingredienser:

Nöttfärs
tomatpure
gul lök
krossade tomater
spagetti

Pris per person blev: 9,27kr

Detta är en ganska rejäl ökning från 6,7kr. Men i nästa inlägg kommer en ny uppdatering av hela budgeten.

fredag 15 mars 2013

De sista veckorna


v.11 Räkna ut så att mina recept håller en budget för 1600 kr för en månad. Gör en slutrapport om detta som jag sedan lägger in i bloggen och som då stödjer det jag kommit fram till. 

Välj ut vilka varor som hör till basvaror. Titta i bloggen för att se vilka jag inte har räknat med i recepten.  

v.12 Testa mina frukost-, mellanmål, lunch-, middags- och efterrättsrecept denna veckan. Gör ändringar om det känns som att något inte stämmer och backa upp ändringar med anledningar och bakomliggande teori. Glöm inte ta bilder på maträtten eller på tillagningen. TIPS! Behöver inte tillaga alla maträtter utan bara några stycken som kan vara fina att ta kort på. 

Lägg in alla recepten i kokboken som jag har valt.

Bestäm vilken teori som ska vara med i boken och vilka ”kul-och-veta” informationsrutor som ska finnas med. Lägg in detta direkt i kokboken.

v.13 Bestäm vilka tips jag ska ha med i kokboken. Bland annat matpriskollen.se. 

Be mamma samt min handledare att titta igenom min kokbok och ge kritik svenska-mässigt och layout-mässigt. 

Beställ kokbok.

v.15 Skriv klart min slutrapport och be min mamma samt min handledare att läsa igenom den. Ändra och lämna sedan in. 

Möte med Camilla: Fredag klockan 10.00

Jobba på keynote till presentation under v.16, samt tillverka en reklamposter som jag sedan ska sätta upp så att folk kan anmäla sig till min föreläsning. 

Basvaror

Här kommer en lista på vilka ingredienser jag räknar som bakvaror i mina recept. Listan ser väldigt lång ut, men om man tänker efter så är det mesta kryddor eller liknande som man kan ha väldigt länge och det är därför som dem räknas som basvaror.

Salt
Peppar
Cayennepeppar
Korriander
Vitpeppar
Grillkrydda
Gul curry

Bakpulver
Brun Farin

Rapsolja
Olivolja
Smör

Buljongtärning - Grönsak
Buljongtärning - Fisk
Koncentrerad kalvfond
Buljongtärning - Kött

Vitlöksklyftor
Sambal Oelek

Mjölk (är en liten mängd som behövs, därför räknas det som basvara)
Balsam vinäger

Recepten: Håller dem budgeten?

Om man äter dessert en gång per vecka och varierar mellan den dyrare varianten och den billiga varianten blir det totalt 19,1 kr per månad.

Om man äter mellanmål en gång per dag och frukost en gång per dag och varierar mellan de alternativen jag har med så blir det 243 kr per månad.

Om man sedan äter de övriga recepten i följd i 28 dagar blir det 724 kr. Då räknar jag med att man äter både lunch och middag med dessa recepten. Om jag sedan tar medelpriset för att räkna ut de två sista dagarna så blir medelpriset 25,9 kr per dag. För två dagar blir det då 51,8 kr. Total kostnaden för 28 dagar + 2 dagar hamnar på 775,8 kr per månad. Men om man däremot skulle använda sig av medelpriset för 28 dagar, alltså 724 kr, och äta för det priset (51,8kr) varje dag i trettio dagar hamnar priset på 777kr. Alltså blir det ungefär samma pris för båda sätten att räkna ut det. 51,8 kr gäller också för både lunch och för middag, så det låter rimligt!

Nu får man också dock tänka på att i många av mina uträkningar har jag valt mig att använda mig utav storpack och det billigast möjliga ifrån Coop och Ica. Detta kan innebära att inköpen en månad kan bli högre, och vissa månader lägre. Men då jag har försökt att göra så att recepten hänger ihop någorlunda kan man använda sig av inköpen en dag till följande dag. Det gäller fortfarande att handla billigast möjliga, men ändå så blir det väldigt låg kostnad och det är det jag är ute efter! Jag är också ute efter varierad och hälsosam mat och det tycker jag att jag har fått genom att jag har så många olika recept och som samtidigt är väldigt färgsprakande och lite exotiska.

Om man då lägger ihop det.

19,1 + 243 + 777 (tar högsta kostnaden för att alltid ligga på överkant) = 1039,1 kr.

Genom att få fram den summan har jag nu också svarat på min frågeställning. Det är möjligt att som student äta för en kostnad under 1600kr i månaden.

Kyckling: Enchilladas

Basvaror:

Olja
Salt
Sambal Oelek

Övriga ingredienser:

2 kycklingbröst, 400 g
1 purjolök
1-2 dl crème fraiche
1 dl riven ost
tortilla bröd

Total kostnad: 40,8 kr
Per portion : 20, 41 kr

Att äta två gånger per dag varje dag i månaden : 1224,6 kr.

Sedan kan man också lägga till övriga ingredienser, då blir det dyrare. Men ovan är grundreceptet. Utöver det kan man lägga till Sallad, tomat, avokado, majs, paprika. Göra en sallad till och äta bredvid!

Kyckling: Citronspagetti och ostkyckling

Basvaror:

Vitlöksklyftor
Olivolja
Salt
Svartpeppar

Övriga ingredienser:

300 g spagetti
1 st röd chill (pulver chili funkar)
citron, skalet
4 st kycklingbröst, ca 800 g
1 dl riven ost
80 g rucolasallad

Total kostnad: 66,86 kr
Per portion: 16,7 kr

Kyckling: Currykyckling

Basvaror

Gul curry
Vitlöksklyfta
Olivolja
Salt
Peppar

Övriga ingredienser

2 kycklingbröst, ca 400 g
1 röd paprika
2 dl crème fraiche
160 g ris

Total kostnad: 36,22 kr
Per portion: 18,11 kr

Att äta det två gånger per dag i en månadstid kostar 1086 kr.

Kyckling: Mozarella och tomat

Basvaror

Olivolja
Salt
Svartpeppar
Vatten
Balsamvinäger

Övriga ingredienser

Kycklingbröst 500 g
1 st rödlök
3 st tomater
0,5 dl bladpersilja
1 st mozzarella 125 g
3 dl bulgur

Total kostnad: 57kr
Per portion: 14,3 kr


Köttfärs: Köttfärssås med pasta

Basvaror

Olivolja
Köttbuljong
Salt
Svartpeppar
Vitlök

Övriga ingredienser:
300 g köttfärs
1 st gul lök
1 burk krossade tomater, 500 g
300 g spagetti (ca 70g/port)

total kostnad: 26,18 kr
per portion: 6,6 kr

Köttfärs: Pannbiff, potatis, sås

Basvaror:
- Köttbuljong
- Salt
- Peppar
- Smör/Olja (till stekning)
- Matolja
- Grillkrydda
- Vitpeppar

Övriga ingredienser:

1 ägg
400 g köttfärs
0,5 gul lök
0,5 kg potatis
3 dl matlagningsgrädde
1 msk soja

Total kostnad: 60 kr
Kostnad per portion: 15 kr

fredag 8 mars 2013

Köttfärs: Lasagne Bolognese

Basvaror:
Smör
Salt

Övriga ingredienser:

400 g squash
300 g aubergine
450 g köttfärs
500 g krossade tomater, gärna med vitlök eller basilika
2 dl riven ost

1 port = 15,5

Köttfärs: Köttfärs i ugn

Basvaror:
Olivolja
Vitlöksklyftor
Salt
Svartpeppar
Kalvfond, koncentrerad
Vatten

Övriga ingredienser:

600 g nötfärs
1 gul lök
3 msk tomatpuré
1 kg potatis
150 g gratängost

1 port = 14,1 kr

OBS! Jag hittade inte Ica Basic eller någon billig blandfärs när jag gjorde min research så det blev nötfärs i denna, men priset ligger ju ungefär samma då det ofta är driver på blandfärs. I denna uträkningen blev det ica basic nötfärs just nu grund av att den är billigast och att jag vet att när blandfärs eller nötfärs kan vara på rea emellanåt så kan det ligga ungefär runt detta priset. I detta receptet och mina andra kommande köttfärsrecept så kan man ha både blandfärs och nötfärs. Möjligtvis skillnad på biffarna då det är här svårare att få dem att fästa. Men bara som en notis! Skriver säkert något om detta som tips i boken senare.

Lax: Laxgratäng


Basvaror:
Salt
Korriander
Sambal oelek
Farin, brun
Smör
Vitpeppar
Mjölk 

Övriga ingredienser:
4 st laxfiléer
2 dl lätt crème fraiche
1 citron
2 dl riven ost
1 kg potatis

1 portion kostar 13,16 kr. Att äta detta receptet två gånger om dagen i 30 dagar kostar 789 kr. Måste påpeka igen att jag ska endast komma under 1600kr totalt för en månad, utöver det vill jag inte spara mycket pengar utan jag vill ha goda maträtter! Man kan ju äta gott även som student!

Jag kan också påpeka att priset jag väljer för lax är det priset som ofta är på driver i matbutikerna, runt 40kr. Om det inte är drive kan man försöka köpa antingen en hel lax och frysa in bit vis, eller vänta tills det kommer en drive för dem kommer ofta! Om det är dyrt med lax två veckor så kan man fokusera på att äta annan mat som inte blir lika dyr! Men jag räknar alltså med billigaste jag kan hitta! 

Lax: Laxsoppa

Detta receptet var för 5 portioner. Jag minskade på en lax filé och ökade med 3 morötter!

Basvaror:
Vatten
Fiskbuljongstärningar
Sambal oelek

Övriga ingredienser:
1 gul lök
6 morötter
3 dl spenat
1 burk krossade tomater
1 burk kokosmjölk
1 dl okokt bulgur
3 laxfiléer

11,7 kr / portion

11,7 * 30 * 2 = 706,32 kr så även detta lite dyrare receptet går under budgeten.

Lax: Grundrecept honungslax

Ingredienser:

70 g taliatelle
1 laxbit, ca 75 g
1 msk honung

1 portion = 12,7 kr

Även fast det låter dyrt jämfört med de vegetariska så handlar det endast om att komma under 1337 kr som är kvar av min budget för en månad. Och om man tar 12,7 * 30 * 2 så blir det endast 762 kr. Så en portion som kostar så här mycket och är så här god funkar fortfarande bra!

Vegetarisk: Vegetarisk linsgryta

Detta receptet är för 4 personer.

Basvaror:
Rapsolja
Salt
Vatten

Övriga ingredienser:
2 st gula lökar
3-4 msk curry pasta
1 blomkålshuvud, ca 600 g
1 burk krossade tomater, ca 400 g
3 dl röda linser
3 dl ris

1 port = 8 kr

Vegetarisk: Thaigryta med curry

Receptet är för fyra portioner.

Basvaror:
Rapsolja
Salt

Ingredienser övrigt:
600 g potatis
300 g morot
1 gul lök
1 msk röd currypasta
1 burk kokosmjölk
70 g bladspenat
3 dl ris

1 portion kostar 7,64 kr.

Vegetarisk 1: Spenat och kokossås till pasta

Basvaror i detta receptet:

Grönsaksbuljongtärning
Salt
Peppar
Cayennepeppar
Vitlöksklyftor


Ingredienser övrigt:
2 dl okokta röda linser
1 gul lök
250 g frusen bladspenat
1 burk kokosmjölk
Spagetti

Detta receptet gällde för ca 5 personer, så priset för 1 person är 7 kr/portion.

Lunch och Middag

Nu har jag valt ut vilka lunch- och middagsrecept som jag ska använda mig utav. Det blir totalt 14 olika recept och alla recepten hänger ihop med varandra och det är enkla och få ingredienser i dem. Jag kommer nu börja mitt arbete med att räkna ut hur mycket varje recept kostar och vi får hoppas att de faller inom mina ramar för hur mycket dem får kosta!

Kan också tillägga att när jag gick igenom de olika recepten så försökte jag titta på hur snabbt de går att tillaga, antalet ingredienser i recepten, samt hur genomgående ingredienserna är i recepten.

torsdag 7 mars 2013

Recept - Kostnad i månaden : Efterrätter

Om man äter en efterrätt varje vecka och vi delar upp det så man äter den billiga moussen en gång och den lyxiga moussen en gång. Alltså blir det varannan vecka. Så kommer kostnaden att bli för en månad:

2,78 * 2 = 5,6 kr
6,7 * 2 = 13,5 kr

Totalt: 19,1 kr för en månad. Billigt tycker jag!

Det var 1357 kr kvar till efterrätter, lunchar och middagar efter mellanmål och efterrätt. Om man följer detta så är det nu cirka 1337 kr kvar till lunchar och middagar.

Efterrätt: Lyx mousse

100g mörk blockchoklad
100 g 70% choklad
3 ägg
4,5 dl grädde
4 rågade msk florsocker

Receptet är för 8 portioner och totalkostnaden blev 53,51 kr.
En portion kostar alltså cirka 6,7 kr.

Glöm inte att man kan tillsätta dajm i smeten och sedan lite dajm innan servering, polkagris kan säkert också funka!! Endast notis för att komma ihåg som tips när jag ska skriva in i min tips ruta!

Efterrätt: Billiga moussen

1 äggvita
12 g, 1 msk, socker
6 g, 1 msk, kakao

- Socker: 0,012 kg= 0,12 kr
- Kakao: 6g = 0,66 kr
- Äggvita (räknar med ett helt ägg): 1 ägg = 2 kr

Total kostnad: 2,78 kr/portion

Superbilligt och gott! Samt otroligt enkelt!

Pris / Månad för Mellanmål och Frukost

Mellanmål:

- Müffins = 2,2 kr/st
- Turkiskt = 6,5 kr/port

Frukost:

- Gröt = 0,58 kr/port
- Müsli + fil = 6,9kr/port

Om man räknar med att man äter varje förslag av dessa ovan 15 gånger. Det blir varannan dag av varje mellanmål och varannan dag av varje frukost i en månad så blir det 242,7 kr/månad. Alltså cirka 243 kr/månad.

Då har jag (1600kr - 243kr = )1357 kr kvar för att äta lunch, middag och någon enstaka efterrätt för. Känns lovande!

Mellanmål: Müslimuffins

Detta är den billigare varianten av mellanmål, istället för det lite dyrare mumsigt turkiskt.

Ingredienser:

6 dl rågmjöl
3 dl egengjord måusliblandning (Den andra jag har recept på)
3 tsk bakpulver (basvara)
1 tsk salt (basvara)
2 ägg
4 dl filmjölk
1 1/2 dl rapsolja (basvara, på grund av stekning ofta är i rapsolja)

Det blir 12 st av receptet och totalt blir det 26,3 kr för tolv stycken.
1 muffins = 2,2 kr.

Ett billigt mellanmål!

Metod under dagens arbete

Kommer att fortsätta med att räkna ut kostnad för mitt sista mellanmål. Men jag vill bara skriva lite hur jag har gjort.

Jag har använt mig av dessa sidor för att hitta priser på olika matprodukter:

http://www.cooponline.se/
www.handla24.se/

Sedan har jag räknat ut hur mycket av en viss vikt jag behöver för 1dl, 1,5 dl och så vidare. Det har jag gjort genom att googla, men jag har också mycket använt mig utav dessa hemsidor:

http://www.leila.se/index1,128.htm
http://www.kokaihop.se/inspiration/koksskola/sa-mycket-vager-en-deciliter
http://receptfavoriter.se/matartiklar/matt-och-vikt-pa-olika-livsmedel.html

Genom att göra så här och använda mig av ett collageblock för mina uträkningar har det gått snabbt och smidigt. Tycker det var väldigt praktiskt att jag kan ha matpriserna direkt på internet för det är lättare att snabbt hitta vilken som är den billigaste varan! Toppen bra!

Frukost - Hemmagjord müsli

Detta är ett ganska lång uträkning och då uträkningen inte spelar så stor roll skriver jag inte med den. Men müslin innehåller:

- 5 dl havregryn
- 2 dl sesamfrön
- 1 1/2 dl linfrön
- 3 dl solrosfrön
- 1 1/2 dl hasselnötter
- 1 1/2 dl mandel
- 2 dl flytande honung
- 1 dl majsolja

Du får totalt 2 liter müsli av detta. Jag räknar med 1 dl/portion. Och då blir kostnaden för portion = 3,7 kr. Om man lägger till fil eller så till detta så räknade jag ut medelpris cirka 3,2 kr/portion. Tillsammans blir detta 6,9 kr/portion. Även fast det låter mycket blir det ändå bara en totalkostnad under 30 dagar att äta müsli till frukost 207kr. Däremot så ligger gröten på 17,4 kr för 30 dagar, men jag tycker det är viktigt man kan byta till något lite sötare och väldigt gott och denna müslin är perfekt för det!

Därmed är frukostarna klara!

Frukost: Havregrynsgröt

Jag behöver:

- 1 dl Axa Fiberberikade havregryn
- 2 dl vatten (Vatten ingår i hyran, räknar inte på denna kostnaden)
- En nypa salt (Standardvara så räknar inte på denna kostnaden)

Havregryn - 9,90kr/st - 800 g - 12,38 kr/kg
100 g = 1,3 kr
10 g = 0,13 kr
1 dl havregryn är cirka 40 g
1 dl havregryn = 0,52 kr

Om man vill ha sylt till:

Ica Basic jordgubbssylt - 1,5 kg - 17 kr/kg
5 g = 1 msk sylt
1500 g/3 = 18kr/3
500g/100 = 6kr/100
5g = 0,06 kr

En portion: Sylt + gröt = 0,58 kr/portion

Mellanmål: Mumsigt turkiskt

Turkisk yoghurt - 21 kr - 1 kg
Apelsin - 19 kr/kg - 300g/st - 6 kr/st
Äpple - Royal Gala - 20kr/kg - 200g/st - 4kr/st
Päron - Sverige - 30kr/kg - 100g/st - 3kr/st
Päron - Holland - 23kr/kg - 190g/st - 4,5kr/st

Medelpris för frukt = 4,4 kr
En portion turkisk yoghurt är cirka 75-100 g. Om man räknar med 100g så blir en portion =  2,1 kr

En portion mumsigt turkiskt kostar 6,5 kr/portion

_______

Innehåll:

Turkisk yoghurt
Valfri frukt. Mina favoriter: Päron, apelsin och äpple

Kött Typ

Hej!

Har gjort en ny vändning. Bestämde mig för att istället för att gå direkt till Ica Maxi så valde jag att fråga mina närmaste studenter. Sebastian, Karin och Emilia. Alla har varit studenter olika länge, den längsta har varit ca 4 år, den andra ca 3år och den sista ca 2år. Så det är ju perfekt!

Svaret jag fick fram var:

- Lax (billigare och bättre än torsk, ofta driver)
- Hokifile (om man vill ersätta torsken, men laxen funkar då minst lika bra att ersätta med)
- Kyckling (nyttigt, billigt, bra till de som tränar och ofta driver)
- Blandfärs
- Nötfärs

När det kommer till nötfärs så är det minst kcal och mest protein per 100 gram om man jämför med blandfärs och fläskfärs. Nötfärs har mindre fett% och fläskfärs har högre fett%, blandfärs är en blandning mellan båda. Utifrån mina källor, från en student stad (Lund), så är blandfärsen ofta billigast. Men just denna källan gillar mest nötfärs på grund av den mindre fett%en så hen brukar köpa den när det är storpack och driver. Men det bra som fläskfärs och blandfärs är att det lättare binder, på grund av den högre fetthalten, om man vill göra hamburgare, köttbullar, biffar etc. Därför väljer jag troligtvis blandfärs.

Så mina tre köttsorter jag ska hålla mig till för att underlätta inköpen är:

- Lax
- Kyckling
- Blandfärs


_____


Kanske lite konstigt skrivit nu, har inte läst igenom, men det viktigaste är att jag kommit fram till tre köttsorter jag ska hålla mig till. Då räknas också fisken in i kött..