fredag 5 april 2013

Beställt kokbok

Igår beställde jag min kokbok. Den planeras att komma under v.16 tisdag eller onsdag och eftersom att jag ska ha redovisning på torsdag så passar det väldigt bra. Det blev mycket jobb med kokboken och man fick titta igenom många gånger så att man inte missat ett stavfel eller att något ser annorlunda ut. Tiden som det tog att tillverka kokboken var längre än jag hade räknat med. Det var ett väldigt pilligt arbete och något man kanske skulle börjat med lite tidigare. Jag tror ett av problemen jag haft på vägen är att jag valde att jobba så pass mycket med teorin när jag egentligen inte behövde så mycket teori. Om jag istället skulle valt att minska ner teorin så tror jag att jag skulle kunna lagt mindre tid på hela projektet och blivit klar tidigare.

Frågeställning


Det var svårt att hitta min utveckling av frågeställning, så därför publicerar jag nu en ordning på hur mina frågeställningar har utvecklats under tiden. 1600kr i månaden kom till när jag ville vara mer fantasifull för att kunna uppnå MVG kriteriet som har med fantasifullhet att göra. Billig mat försvann eftersom att det hör ihop med 1600kr. Och varierande tillkom eftersom att jag ville komma ifrån standardmaten och alla visor om att studenter endast äter nudlar och pizza. 

  • 1: Hur lagar man som student mat hälsosamt och billigt? 
  • 2: Hur äter man som student hälsosamt och billig mat för under 1600 kr i månaden? 
  • 3: Hur äter man som student hälsosamt och varierande med en budget på 1600 kr i månaden? 

söndag 31 mars 2013

Ändring budget

Om man tar mellanskillnaden mellan priset på det gamla och det nya receptet så ser uträkningen ut så här:

927-6,7 = 2,44kr. 

För att då räkna ut skillnaden på det redan uträknade priset för 28 dagar ser uträkningen ut så här:

724 + 2(9,27-6,7) = 729,14 kr 

Medelkostnaden under 28 dagar har denna uträkningen:

729,14 / 28 = 26 kr

För att räkna ut medelkostnaden under dag 29 och dag 30 så blir det denna uträkningen:

26*2 = 52 kr

Slut uträkningen för 30 dagar blir :

729,14 + 52 kr = 781,14 kr 

Total kostnad för både efterrätt (19,1kr) + frukost/mellanmål (243kr ) + lunch/middag (781,14kr ) = 1043.24 kr = 1043 kr för 30 dagars maträtter.

Detta innebär att trots att jag räknat fel på en maträtt så blir det fortfarande långt under 1600kr för varje månad. Det innebär att jag fortfarande har svarat på min frågeställning och det är godkänt enligt min budget!



Ändring recept: Köttfärssås

Upptcäkte att jag hade gjort ett fel när det kom till ett av recepten, köttfärssåsen. Eftersom att jag glömt en viktig del och då fick jag räkna om priset.

De basvaror som blev i ändringen var:

Köttbuljongstärning
vitlöksklyftor
olivolja
salt
svartpeppar

Övriga ingredienser:

Nöttfärs
tomatpure
gul lök
krossade tomater
spagetti

Pris per person blev: 9,27kr

Detta är en ganska rejäl ökning från 6,7kr. Men i nästa inlägg kommer en ny uppdatering av hela budgeten.

fredag 15 mars 2013

De sista veckorna


v.11 Räkna ut så att mina recept håller en budget för 1600 kr för en månad. Gör en slutrapport om detta som jag sedan lägger in i bloggen och som då stödjer det jag kommit fram till. 

Välj ut vilka varor som hör till basvaror. Titta i bloggen för att se vilka jag inte har räknat med i recepten.  

v.12 Testa mina frukost-, mellanmål, lunch-, middags- och efterrättsrecept denna veckan. Gör ändringar om det känns som att något inte stämmer och backa upp ändringar med anledningar och bakomliggande teori. Glöm inte ta bilder på maträtten eller på tillagningen. TIPS! Behöver inte tillaga alla maträtter utan bara några stycken som kan vara fina att ta kort på. 

Lägg in alla recepten i kokboken som jag har valt.

Bestäm vilken teori som ska vara med i boken och vilka ”kul-och-veta” informationsrutor som ska finnas med. Lägg in detta direkt i kokboken.

v.13 Bestäm vilka tips jag ska ha med i kokboken. Bland annat matpriskollen.se. 

Be mamma samt min handledare att titta igenom min kokbok och ge kritik svenska-mässigt och layout-mässigt. 

Beställ kokbok.

v.15 Skriv klart min slutrapport och be min mamma samt min handledare att läsa igenom den. Ändra och lämna sedan in. 

Möte med Camilla: Fredag klockan 10.00

Jobba på keynote till presentation under v.16, samt tillverka en reklamposter som jag sedan ska sätta upp så att folk kan anmäla sig till min föreläsning. 

Basvaror

Här kommer en lista på vilka ingredienser jag räknar som bakvaror i mina recept. Listan ser väldigt lång ut, men om man tänker efter så är det mesta kryddor eller liknande som man kan ha väldigt länge och det är därför som dem räknas som basvaror.

Salt
Peppar
Cayennepeppar
Korriander
Vitpeppar
Grillkrydda
Gul curry

Bakpulver
Brun Farin

Rapsolja
Olivolja
Smör

Buljongtärning - Grönsak
Buljongtärning - Fisk
Koncentrerad kalvfond
Buljongtärning - Kött

Vitlöksklyftor
Sambal Oelek

Mjölk (är en liten mängd som behövs, därför räknas det som basvara)
Balsam vinäger

Recepten: Håller dem budgeten?

Om man äter dessert en gång per vecka och varierar mellan den dyrare varianten och den billiga varianten blir det totalt 19,1 kr per månad.

Om man äter mellanmål en gång per dag och frukost en gång per dag och varierar mellan de alternativen jag har med så blir det 243 kr per månad.

Om man sedan äter de övriga recepten i följd i 28 dagar blir det 724 kr. Då räknar jag med att man äter både lunch och middag med dessa recepten. Om jag sedan tar medelpriset för att räkna ut de två sista dagarna så blir medelpriset 25,9 kr per dag. För två dagar blir det då 51,8 kr. Total kostnaden för 28 dagar + 2 dagar hamnar på 775,8 kr per månad. Men om man däremot skulle använda sig av medelpriset för 28 dagar, alltså 724 kr, och äta för det priset (51,8kr) varje dag i trettio dagar hamnar priset på 777kr. Alltså blir det ungefär samma pris för båda sätten att räkna ut det. 51,8 kr gäller också för både lunch och för middag, så det låter rimligt!

Nu får man också dock tänka på att i många av mina uträkningar har jag valt mig att använda mig utav storpack och det billigast möjliga ifrån Coop och Ica. Detta kan innebära att inköpen en månad kan bli högre, och vissa månader lägre. Men då jag har försökt att göra så att recepten hänger ihop någorlunda kan man använda sig av inköpen en dag till följande dag. Det gäller fortfarande att handla billigast möjliga, men ändå så blir det väldigt låg kostnad och det är det jag är ute efter! Jag är också ute efter varierad och hälsosam mat och det tycker jag att jag har fått genom att jag har så många olika recept och som samtidigt är väldigt färgsprakande och lite exotiska.

Om man då lägger ihop det.

19,1 + 243 + 777 (tar högsta kostnaden för att alltid ligga på överkant) = 1039,1 kr.

Genom att få fram den summan har jag nu också svarat på min frågeställning. Det är möjligt att som student äta för en kostnad under 1600kr i månaden.

Kyckling: Enchilladas

Basvaror:

Olja
Salt
Sambal Oelek

Övriga ingredienser:

2 kycklingbröst, 400 g
1 purjolök
1-2 dl crème fraiche
1 dl riven ost
tortilla bröd

Total kostnad: 40,8 kr
Per portion : 20, 41 kr

Att äta två gånger per dag varje dag i månaden : 1224,6 kr.

Sedan kan man också lägga till övriga ingredienser, då blir det dyrare. Men ovan är grundreceptet. Utöver det kan man lägga till Sallad, tomat, avokado, majs, paprika. Göra en sallad till och äta bredvid!

Kyckling: Citronspagetti och ostkyckling

Basvaror:

Vitlöksklyftor
Olivolja
Salt
Svartpeppar

Övriga ingredienser:

300 g spagetti
1 st röd chill (pulver chili funkar)
citron, skalet
4 st kycklingbröst, ca 800 g
1 dl riven ost
80 g rucolasallad

Total kostnad: 66,86 kr
Per portion: 16,7 kr

Kyckling: Currykyckling

Basvaror

Gul curry
Vitlöksklyfta
Olivolja
Salt
Peppar

Övriga ingredienser

2 kycklingbröst, ca 400 g
1 röd paprika
2 dl crème fraiche
160 g ris

Total kostnad: 36,22 kr
Per portion: 18,11 kr

Att äta det två gånger per dag i en månadstid kostar 1086 kr.